„A tanuláshoz csak olvasásra és gondolkodásra van szükség” Karl Popper szerint, íme tehát néhány részlet a filozófiatörténet fontosabb szövegeiből időrendben, hogy az órák előtt átolvassátok és elgondolkodjatok rajtuk. Az első félévben ezekből a szövegekből indulunk ki tanulmányaink folyamán.
A szövegek előtt és után olykor kérdéseket, feladatokat is találtok, mert sokukat föladták már elemezni az érettségin is. Ezeket megoldhatjátok, kidolgozhatjátok, ha van kedvetek, de mindenképp gondolkozva olvassatok! Ne feledjétek Konfuciusz háromezer éves figyelmeztetését: Gondolkodás nélkül tanulni hiábavaló fáradság!
Hellenisztikus filozófiai iskolák
Ismétlő kérdések, (érettségi) feladatok
Ha azt kérdeznétek, milyen szövegekkel kezdjétek a filozófiával való mélyebb ismerkedést, barátkozást, én először Epiktétosz Kézikönyvecskéjét (http://mek.oszk.hu/00100/00197/00197.htm), Marcus Aurelius Elmélkedéseit (http://mek.oszk.hu/00600/00606/00606.htm) és a 20. század első felében alkotó Ortega y Gasset írásait (elsőként ’A tömegek lázadásá’-t http://mtdaportal.extra.hu/books_kulf/ortega_y_gasset_jose_a_tomegek_lazadasa.pdf) ajánlanám. A filozófia számomra az ókoriak bölcs derűjében és egész életüket átható mivoltában, valamint Ortega kiválóságra törekvésében, gondolati mélységében testesül meg legvonzóbban. Nagyon olvasmányosak Platón dialógusai is: A lakoma (http://mek.oszk.hu/06100/06151/06151.htm#19), Szókratész védőbeszéde (http://mek.niif.hu/00400/00460/00460.htm) szerintem tetszenének nektek, ahogy a többi művei is. És hozzátehetem, hogy minden általam olvasott filozófiai mű gazdagabbá tett, egyikben sem csalódtam, mert mindegyik becsületes szellemi erőfeszítésnek tűnt számomra!
Örömteli filozofálgatást kívánok! Keszey Balázs
Vissza a(z) filozófia oldalra | Érettségire való készüléshez |